Aktualności|

22 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. Ma on na celu uświadomienie, iż jąkanie jest zaburzeniem mowy, które wg amerykańskiej fundacji „Stuttering Foundation” zajmującej się jąkaniem, dotyka 70 milionów ludzi na całym świecie (ok. 1% całej populacji).

Dzień ten propaguje wiedzę o akceptacji i zrozumieniu tego problemu oraz wspiera ponad pół miliona osób dotkniętych tym zaburzeniem w Polsce. Wbrew stereotypom, osoby jąkające się posiadają często znakomite umiejętności komunikacyjne, są równie inteligentne i zdolne do wybitnych osiągnięć jak inni ludzie np. Jurek Owsiak, Łukasz Golec czy Bruce Willis, Joe Biden. Wielu z nich prowadzi normalne życie, akceptuje swoją niepłynność i mówi o niej otwarcie. Dla innych jąkanie jest ogromnym problemem życiowym, który często doprowadza do lęku przed reakcją otoczenia, poczucia wstydu oraz stopniowego wycofywania się z kontaktów społecznych.

Każdy z nas, w jakiś sposób, doświadcza niepłynności w swoich wypowiedziach. Jąkanie jest jednak czymś więcej niż niepłynnością mówienia. Jest zaburzeniem szeroko rozumianej komunikacji językowej. Obecnie uznawane jest za neurorozwojowe zaburzenie o niejednolitej, wieloczynnikowej etiologii (Smith&Kelly, 1997). Inaczej mówiąc – jest mimowolnym zakłóceniem kontroli nad spontanicznym mówieniem. Takie symptomy jak powtarzanie, przeciąganie czy bloki są często skutkiem wzmożonego napięcia mięśniowego, które z czasem mogą wpływać na samopoczucie i relacje z innymi. Często jąkaniu towarzyszą emocje takie jak lęk i wstyd, co prowadzi do unikania sytuacji komunikacyjnych.

Aby zapobiec wykluczeniu społecznemu i zawodowemu uczniów jąkających się, specjaliści Specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej pn. “Krakowski Ośrodek Kariery” w ramach doradztwa zawodowego, organizują na terenie poradni zajęcia logopedyczne, których celem jest wyposażenie uczniów w umiejętności społeczne, aby mogli odnaleźć się na rynku pracy. Niepłynne mówienie nie powinno przekreślać potencjału i możliwości uczniów z tym problemem. To zdolności i predyspozycje powinny być decydujące w ich wyborze zawodu. Zajęcia dodatkowo, łączą tradycyjną terapię logopedyczną z terapią miofunkcjonalną, masażem logopedycznym oraz kinesiotapingiem. Wykorzystywane są również elementy muzykoterapii oraz aromaterapii. Ponadto, poradnia współpracuje z Krakowskim Klubem “J” , zrzeszającym dorosłe osoby jąkające się.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z pomocy Krakowskiego Ośrodka Kariery zarówno w zakresie doradztwa w wyborze ścieżki edukacyjnej, jak i wsparcia logopedycznego i psychologicznego.

Beata Suligowska – pedagog, logopeda, doradca zawodowy. Specjalizuje się w terapii osób jąkających się. Wolontariuszka – od lat związana z KLUBEM “J“ przy Fundacji Frogos w Krakowie. Współautorka książki “Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu”

Monika Maciąg – logopeda, terapeuta miofunkcjonalny, Edukator Pozytywnej Dyscypliny, doradca zawodowy. Wolontariuszka Klubu “J” (grupy wsparcia dla osób jąkających się przy Fundacji Frogos w Krakowie).

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content