Projekt “Zawodowe Życie Miasta” ma na celu spowodowanie u uczestników wzrostu poziomu wiedzy nt. rozwoju miasta i wzbudzenie refleksyjności na temat zawodów, które są niezbędne do zapewnienia jego ciągłego, niezakłóconego funkcjonowania. Kierujemy go do uczniów klas VII szkół podstawowych – młodych ludzi stojących przed wyborem dalszego kierunku kształcenia i planowania kariery zawodowej. Mamy zamiar przybliżyć uczestnikom różnorodność zawodów koniecznych do realizacji wyzwań, z jakimi mierzy się miasto.
Harmonogram działań:
- Chętni uczniowie klas VII uczestniczą w warsztatach tematycznych przygotowanych przez partnerów. Proponujemy terminy popołudniowe lub weekendowe, ponieważ uczestnicy pojawiają się na spotkaniach z rodzicami.
- Uczniowie będą mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach reportersko-dziennikarskich, ponieważ finalnie każdy z uczestników będzie zaproszony do przygotowania reportażu filmowego o “zawodowym życiu miasta”. To właśnie podczas warsztatów tematycznych uczestnicy będą mieli okazję zebrać materiał do reportażu.
- Jury złożone z przedstawicieli zaangażowanych w projekt partnerów wyłoni trzy najlepsze reportaże, które zostaną nagrodzone.
W ubiegłym roku szkolnym, we współpracy z MPK, Muzeum Inżynierii i Techniki oraz firmą Gulermak realizującą budowę „Tramwaju do Mistrzejowic” udało nam się przeprowadzić pilotażową edycję projektu pt. Transport i komunikacja. W tym roku proponujemy trzy edycje:
Transport i komunikacja (październik – grudzień 2024)
Wellness (styczeń – marzec 2025)
Z kamerą wśród zwierząt (kwiecień – czerwiec 2025)
Zapisy na edycję Transport i komunikacja poprzez formularz: https://forms.gle/WkJpZAFnxfgo2RNHA.
Harmonogram:
- 15 października w godzinach 17.00 – 19.00 spotkanie z dziennikarzem Łukaszem Mordarskim w siedzibie SPPP KOK ul. Popławskiego 17
- 23 października w godzinach 15.30 – 17.30 warsztaty w Punkcie Informacyjnym Tramwaju do Mistrzejowic (zbieg ulic Dobrego Pasterza i Strzelców)
- 29 października w godzinach 16.00 – 17.00 warsztaty w Muzeum Inżynierii i Techniki ul. św. Wawrzyńca 15
Uczestnicy wezmą udział w trzech ok. dwugodzinnych warsztatach:
- Punkt Informacyjny budowy Tramwaju do Mistrzejowic pokaże “życie placu budowy” wraz z całą otoczką projektową, harmonogramami, trudnościami, współpracą z partnerami oraz od strony kariery zawodowej z jej różnorodnością i możliwościami rozwoju.
- MPK umożliwi zwiedzanie zajezdni przy ul. Brożka w trakcie której uczniowie zapoznają się z zawodami niezbędnymi do zapewnienia ciągłości transportu miejskiego, parametrami technicznymi i komunikacji przyszłości.
- Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie pokaże historyczne przemiany w podejściu do komunikacji, filozofię transportu i przyszłość rozwoju komunikacji podczas zwiedzania wystawy: Miasto. Technoczułość.
W planie mamy również warsztaty prowadzone przez dziennikarza oraz reżysera na temat przygotowywania reportażu. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz do obejrzenia reportaży nagrodzonych w ubiegłorocznym konkursie:
https://drive.google.com/file/d/1ithqlqqFGE3gt_sPbn0n-B4USSGsi8sx/view?usp=drive_web
https://www.capcut.com/view/7374673147422851600?workspaceId=7374486037042790417
https://drive.google.com/drive/home
Proponując edycję Wellness mamy na myśli zawody związane z dbaniem o tzw. dobrą formę. Chcemy przyjrzeć się szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej i utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji poprzez ruch i dietę, ale zajrzymy też do branży kosmetycznej, aby poznać zawody związane z pielęgnacją urody. Obecnie prowadzimy wstępne zapisy uczniów zainteresowanych tą edycją poprzez formularz: https://forms.gle/yxQGgBwpbX6i8uz57
W edycji Z kamerą wśród zwierząt chcielibyśmy poruszyć temat szeroko rozumianej opieki nad zwierzętami w dużym mieście. Mamy zamiar zaprezentować działania na rzecz zwierząt z perspektywy zaangażowanych w te działania pracowników. Interesują nas zarówno zawody bezpośrednio związane z opieką nad zwierzętami, jak również te mniej oczywiste. Obecnie prowadzimy wstępne zapisy uczniów zainteresowanych tą edycją poprzez formularz: https://forms.gle/XuYAcrcUnvQ5gQRx8
Koordynatorką projektu jest pani Joanna Turek (joanna.turek@poradniakrakow.com.pl)