Aktualności|

18 maja 2023 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbył się konkurs „Mój pierwszy start-up”. Wydarzenie to było ostatnim elementem projektu, który trwał przez cały rok pt. „Startuj po marzenia, stwórz swój start-up”. Startowało w nim osiem zespołów z krakowskich szkół średnich: z  Zespołu Szkół Łączności, Zespołu Szkół Energetycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3, Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1,  Zespołu Szkół  Ekonomicznych nr 1 oraz Zespołu Szkół Geodezyjno – Drogowych i Gospodarki Wodnej.

Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować swój pomysł na start-up przed szacownym Jury, w którym zasiadali:

– przewodniczący Jury – pan Marcin Jurczenko Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pn. „Krakowski Ośrodek Kariery”

– pani Agata Chudzikiewicz, doradca zawodowy w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pn. Krakowski Ośrodek Kariery,

– pani Małgorzata Małek,  Dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego,

– pani Marzena Mikołajczak, właścicielka firmy księgowej i przedsiębiorca

– pan Tomasz Brzostowski, wiceprezes firmy Hitachi Vantara

Projekty obejmowały takie obszary jak:

– plany pielęgnacyjne dla użytkowników
– stworzenie urządzenia oraz oprogramowania prowadzącego automatyczną księgowość oraz dokumentację firmową
– projekt celujący w branżę gastronomiczną z główną grupą docelową studentów
– automat z kuchnią na miejscu – „świeże posiłki bez czekania”. Odmiana automatu do wydawania obiadów z indywidualnym spersonalizowanym wyborem menu

– usługi żywieniowe
– regularne dostarczanie produktów w modelu subskrypcyjnym
– aplikacja związana ze zdrowym stylem życia, zapewniająca dostęp do lekarzy, psychologów, dietetyków, przepisów kulinarnych, umożliwiające zadbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne.
– aplikacja w obszarze komunikatorów skierowana do młodzieży.
– zastosowanie dronów w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej

W wyniku głosowania wyłonione zostały 3 zespoły, których pomysły zdobyły najwięcej punktów oraz jeden zespół, który otrzymał wyróżnienie.

Zwycięzcy to

1 miejsce –  Zespół Szkół Łączności – tytuł projektu: ‘ ORBI”

autorzy: Łukasz Michno, Kamil Deptalski, Tomasz Płonka, Michał Karp

2 miejsce –  Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 – tytuł projektu „Drony Ratownicze.”

autorzy:: Karol Czerwiec, Adrian Gaweł, Grzegorz Kozub, Paweł Modzelewski, Maciej Nowak

3 miejsce –  Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1- tytuł projektu: „KAIMEK CATERING”

autorzy: :Jakub Okrzesik, Robert Szczałba, Miłosz Kulesza, Bartosz Nicpoń

Wyróżnienie: :Zespół Szkół Geodezyjno – Drogowych i Gospodarki Wodnej – tytuł projektu „Sana Vita – przepis na szczęście”

autorzy: Joanna Nowakowska, Jan Przała, Kacper Proń, Jakub Depta, Katarzyna Sontag, Oskar Łukasik, Wiktoria Nowak

Wszystkie  zespoły biorące udział w konkursie, wykazały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością oraz znajomością tematu w obszarze którego, stworzyli swoje projekty. Niezależnie od wyników, gorąco gratulujemy tej ważnej decyzji o podjęciu wyzwania i wyjścia ze swej strefy komfortu. To doświadczenie zostanie jako wstęp do kolejnych działań. Mamy nadzieję że po tym dniu pozostaną  z uczestnikami słowa, które wypowiedział autor John Calvin Maxwell “Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz”, a ja dodam, że to droga i działanie jest tym co nas rozwija.

Jako organizatorzy chcieliśmy otworzyć przestrzeń do doświadczania i udoskonalania się,  gdyż usprawniając pomysł poprzez analizę jego słabych stron i ulepszanie tych obszarów, które jeszcze tego wymagają możemy odnieść sukces. To czego się nauczymy w takich sytuacjach jest bowiem naszym bardzo cennym zasobem, który może zaprocentować w różnych momentach zawodowych takich jak własny biznes czy rozmowa kwalifikacyjna, a nabyte kompetencje z obszaru prezentacji swojego pomysłu, systematyczna praca czy konsekwencja w działaniu oraz praca zespołowa to kluczowe kompetencje tak pożądane na obecnym rynku pracy.

Serdecznie dziękujemy Państwu Nauczycielom za zaangażowanie podczas trwania całego projektu  „Startuj po marzenia, stwórz swój start-up”., gdyż bez Państwa udziału nasz pomysł nie mógłby być zrealizowany. Konkurs pokazał, że warto było.


Autor projektu i koordynator: Beata Nowakowska doradca zawodowy w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pn. „Krakowski Ośrodek Kariery”

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content